Archiv rubriky: Zdraví

Stojí za to, nechat si udělat v těhotenství prenatální test?

Stojí za to, nechat si udělat v těhotenství prenatální test?

V dnešní době nabízí zdravotnictví neuvěřitelné možnosti a je úplně jedno, jakého oboru se to týká. Velký pokrok se stal i v oblasti reprodukční medicíny. Není to jen zásluha lékařů, ale také lidského přístupu. Společnost přijala myšlenku, že je možné mít dítě “ze zkumavky”. Dříve to bylo spíše tabu, a teď si o tom ženy píší a sdílí na internetu své příběhy. Je až neuvěřitelné, kam jsme se posunuli, jako lidé. Reprodukční kliniky tak mají možnost splnit lidem, kteří nemohou mít děti přirozenou cestou ten největší sen.

Když už se páru podaří přijít do jiného stavu, stále nemají na sto procent vyhráno. Bohužel existuje nespočet onemocnění, se kterýma se může dítě narodit. Některá onemocnění jsou velice závažná a do velké míry omezují normální život dítě, proto je dobré, tomuto problému předejít a zjistit komplikace včas.

Mezi závažná onemocnění patří například Downův syndrom. Jedná se o nejobvyklejší a neznámější vrozenou chromozomální anomálii. Na svědomí má některé typické rysy či zdravotní komplikace. Dětem způsobuje mentální opoždění různého stupně. Typickým znakem jsou šikmo posazené oči, nižší postava a krátký krk. Co je ale velice pozitivní zpráva, že v současné době prenatální test odhalí toto onemocnění až s 99% pravděpodobností již v 10. týdnu.

Jaká další onemocnění prenatální test odhalí?

Nejdříve si pojďme říct, v čem vlastně prenatální test spočívá: Jedná se o neinvazivní prenatální test, který je prováděn z krve matky, a to nejčastěji okolo 10. týdne těhotenství. Dokáže také odhalit pohlaví dítěte. Test se nazývá neinvazivním, protože oproti invazivnímu testu, kdy do je potřeba získat vzorek tkáně, zde stáčí pouze vzorek krve.

Další onemocnění, které dokáže odhalit je Edwardsův syndrom. Toto onemocnění se týká přibližně jednoho ze tří tisíc těhotenství a jednoho z osmi tisíc narozených dětí, což je celkem strašidelná pravděpodobnost. Pravděpodobnost, že dítě onemocní se zvyšuje s věkem matky a zároveň se onemocnění týká více holčiček. S touto poruchou není možné žít, dítě umírá ihned po narození nebo po prvním roce žití. Narodí se s rozštěpovými vadami rtu i patra, postiženo je dýchací  a trávící ústrojí, dítě nemůže přijímat potravu. Dalším příznakem jsou srostlé prsty na nohou či rukou. Toto onemocnění není léčitelné a slučitelné se životem. Budoucí maminky pozor, pokud si stále myslíte, že je dobré mít první dítě po třicítce, jste na omylu. Pro toto onemocnění je významný vliv věku matky.

Mezi další chromozomální odchylky, které zároveň prenatální test umí detekovat, patři: Trizomie chromozomu 9, Trizomie chromozomu 16, Turnerův syndrom, Klinefeltův syndrom, Jacobsové syndrom a Trizomie chromozomu X.

Jak se pohybují tyto neinvazivní prenatální testy cenově? Není to nic tak hrozného, testy se pohybují v cenové hranici od 11 tis. Kč do 15 tis. Kč. A na co si dát pozor? Zeptejte se lékaře, kam se testy vozí, většinou to je mimo Evropu, čím blíž, tím je to lepší. Poraďte se s ním, jestli je pro vás test tak důležitý, někdy záleží na věku, někdy na dědičných onemocněních, ale pokud máte nějakou tu tisícovku navíc, určitě bych nešetřila a test si nechala udělat. Není to nic bolestivého a stojí za to vědět, zda je vaše děťátko zdravé.

Neplodnost a jak se s tímto problémem vyrovnat

Neplodnost a jak se s tímto problémem vyrovnat

Každý bere téměř jako samozřejmost, že jednou bude mít děti a šťastnou rodinu. Někdy však není cesta k vytouženým dětem tak jednoduchá. Neplodnost je nemoc a o nemoci se těžce mluví. Nikdo si nepřeje být nemocný a mít diagnózu, kterou nechce slyšet žádným šťastný pár, který touží po dětech. V evropských průmyslových zemí je až 25% párů bezdětných. Z toho je to 15% párů, kteří se v této situaci ocitli nechtěně. Statisticky je příčina neplodnosti z 55% na straně ženy a ze 33% na straně muže. Pouze v 10-20% je příčina u obou partnerů.

Podle Světové zdravotnické organizace je jako neplodnost chápán stav, kdy žena i přes pravidelný a nechráněný styk, který má frekvenci 2x týdně do jednoho roku neotěhotní. V první etapě se žena obrací na svého gynekologa a s ním řeší i následující postup. Gynekolog pak hodnotí situaci a ženě následně doporučuje navštívit některé centrum asistované reprodukce, které se zabývají léčbou neplodnosti. Pokud má žena zájem, může se i sama obrátit na vybrané specializované centrum i bez písemného doporučení od ošetřujícího lékaře.

Věk partnerů je důležitým faktorem pro posuzování neplodnosti. Jedná se především o věk ženy. Procento otěhotnět bez umělého oplodnění se velice rychle snižuje. U 30leté ženy je procento  poprvé otěhotně 30%, 35leté 11% a 40leté pouze asi 3% ve srovnání s 20letou ženou. Kdy dochází k oplodnění ženy? Je to za předpokladu, že muž produkuje zdravé spermie a že z vaječníků ženy se při ovulaci uvolňuje vajíčko schopné oplození. Tyto obě pohlavní buňky se spolu setkají a splynou, v tomto okamžiku dojde k oplodnění. Následně je vajíčko dopraveno do dělohy, kde se uhnízdí v předem připravené děložní sliznici.

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

V České republice neustále stoupá počet párů, které mají velký problém s otěhotněním. Jsou případy, kdy pomůže zmírnit životní tempo, upravit stravovací návyky, přestat kouřit a podstoupit drobný lékařský zákrok. V současné době statistiky uvádí, že pomocí metod asistované reprodukce otěhotní každá desátá žena.
Jsou páry, u kterých je neplodnost spojena pouze s jedním faktorem, kterým může byt neprůchodnost vejcovodů nebo nízký počet spermií. Mezi mužské faktory neplodnosti patří například:

  • nízký počet spermií
  • nedostatečná pohyblivost spermií
  • špatný tvar nepřítomnost spermií v ejakulátu

Za ženské faktory neplodnosti je považováno především:

  • ovariální faktor nebo-li hormonální poruchy
  • tubární faktor
  • endometrióza
  • imunologický faktor
  • genetické poruchy

Je velké množství vyšetření, které můžou páry podstoupit. Za předpokladu, že se vyskytne problém je důležité, aby vyšetření podstoupili oba partneři. V dnešní době je i velké množství metod, které pomohou páru počít vytoužené dítě, jedná se o metody umělého oplodnění, které mají velké úspěchy. Proto je důležité, aby neplodné páry nezoufaly, vždy je naděje počít zdravé dítě.

Jak správně pečovat o pleť a vyvarovat se akné

Jak správně pečovat o pleť a vyvarovat se akné

Zná to snad každý, nejvíce se vyskytuje v pubertě a otravuje život skoro každému puberťákovi. Řeč je o akné. Acne vulgaris je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže. Bohužel se netýká jen dospívajících dětí, ale někdo se s pupínky potýká prakticky celý život. Akné se především vyskytuje na kůži s nejvyšší hustotou folikulů, tedy především na obličeji, ramenou, hrudi a zádech. Akné způsobuje nadměrná tvorba mazu a ta stojí za vyšší produkcí rohoviny, která spolu s mazem ucpává vývod folikulů. Tento maz vytváří příznivé prostředí pro bakterie a to přispívá k tvorbě komedonů a zánětů.

Co akné způsobuje?

Důvodů vzniku akné je několik. Nemůžeme striktně říct, že za vznikem stojí pouze špatná péče o pleť. Mezi další faktory patří také dědičnost, menstruační cyklus, podrážděná pokožka, stres nebo také používání anabolických steroidů. Akné také způsobuje nedostatečné množství vitamínů, nevhodně zvolená kosmetika, intenzivní slunění a kouření.

Péče o pleť s akné

Je automatické, že když se na obličeji vyskytne nevyžádaný pupínek, první co nás napadne je zbavit se ho mechanicky, tedy vymáčknout nebo seškrábnout. Někoho překvapí, že se nejedná o účinný způsob, jak se zbavit akné. Tyto radikální metody naopak vedou ke zhoršení a následnému zjizvení pokožky.

Dobré je, se nedotýkat obličeje. Je to celkem jasné a jednoduchá rada, ale člověk si ani neuvědomuje, kolikrát se za hodinu dotkne obličeje. Není to jen o vymačkávání, ale o samotném dotýkání. Když nás něco svědí nebo si odhrnuje vlasy z obličeje. V péči o pleť je důležité čistit pleť dvakrát denně, ráno a večer. Je to z toho důvodu, že přes noc není pleť chráněna makeupem a je potřeba ji očistit od nečistot. Další důležitou složkou je důkladná hydratace pleti a to nejen pomocí krémů, ale i dodržovat správný pitý režim. Akné lze do určité míry částečně ovlivnit i vhodně zvolenou stravou. Tvorbu pupínků ovlivňuje nežádoucím způsobem červené maso, uzeniny, brambory, kořeněné jídlo, alkohol, kofein a veškeré sladkosti.

Pokud trpíte tímto kožním onemocněním, je důležité klást velký důraz na volbu vhodné pleťové a dekorativní kosmetiky. Můžete vyzkoušet produkty s obsahem benzoylperoxidu, ten zabíjí bakterie, které způsobují záněty v ucpaných pórech. Příčinou může být i nevhodně zvoleny make-up. Proto se o problému poraďte buď s kožní lékařkou a nebo vyškoleným odborníkem.

Není to nic příjemného už jen z toho důvodu, že toto onemocnění postihuje kůži především na obličeji. Akné působí i na psychiku samotného jedince. Na trhu existuje nespočet produktů, které však na pleť působí spíše negativně, vyvarujte se tak krémům, na které jsou negativní recenze. Popřemýšlejte, co z výše uvedených rad jste ještě nevyzkoušeli. Péče o pleť je stejně důležitá jako pravidelné čištění zubů. Proč když lidé kladou důraz na správnou zubní hygienu, zanedbávání péči o svůj obličej?

Co všechno dokáže červené víno?

Co všechno dokáže červené víno?

V České republice, převážně na Moravě je víno posvátný nápoj. Všichni milovníci vína si neustále opakují, že střídmé pití červeného vína posiluje zdraví. Všichni se zaradovali v době, kdy řada chemiků potvrdila, že rostlinná látka resveratrol, obsažená zejména ve vinných slupkách, prý účinně odbourává volné radikály, čímž usnadňuje obnovu buněk, a tedy upevňuje zdraví a prodlužuje život. Bohužel je víno pořád alkoholický nápoj a to není dobré.
Řada velice kvalitních a seriózních studií prokazuje pozitivní vliv červeného vína, hořké čokolády a lesních plodů na potlačení zánětlivých procesů v lidském organismu. Jako ve všem je prý důležitá pravidelnost. Jedna sklenička vína každý den.

Sklenice červené vína prý vynahradí hodinu cvičení

Na světě je nová teorie, která se bude zamlouvat především těm, kteří milují červené víno a neradi cvičí. Nový výzkum potvrdil, že sklenice červeného vína denně prospívá našemu zdraví ještě víc, než bylo doposud známo. Studie z minulosti prokázaly, že lidé, kteří toto dodržují mají menší dispozice k onemocnění například stařeckou demencí či rakovinou. Víno je také dobré pro srdce, oddaluje stárnutí a zároveň reguluje hladinu cukru v krvi.
Skupina kanadských vědců přišla v současné době s revoluční myšlenkou a tvrzením. Je to až nemožné, ale blahodárné účinky přírodních antioxidanrů obsažených v kvalitním červeném víně přirovnávají i intenzivnímu cvičení. Podle jejich názoru, nápoj, který je vyroben kvašením modrých bobulí vinné révy poskytuje tělu stejné blahodárné účinky jako například hodina pohybu v posilovně.
Je to především způsobeno látkou zvanou resveratrol, která je obsažena v červeném víně. Problémem však je skutečnost, že zatímco resveratrol je pro tělo prospěšný i ve velkých dávkách, červené víno oproti tomu nikoli. Proto vědci radí, aby lidé rozhodně nepřekračovali doporučenou denní dávku dvou decilitrů červeného vína. Nadměrné množství vína totiž obsahuje velkou dávku alkoholu, která organismus poškozuje a jeho nadměrná konzumace vede k obezitě a ztučnění jater.
Není to však tak jednoduché, to by snad každý preferoval sklenici červeného vína oproti hodině strávené v posilovně. Doktor Dyck pracoval totiž s koncentrátem resveratrolu, což je pouze výtažek z červeného vína. Podle jeho názoru může hodinové cvičení nahradit pouze preparát červeného vína a v samotné sklenici je těchto antioxidantů příliš málo.
Pokud však patříte k těm jedincům, kterým nedělá problém cvičit a vedete aktivní život. Mají pro vám tito kanadští vědci velice dobrou zprávu. Poukazují na skutečnost, že sklenka červeného vína v kombinaci se cvičení prospěje tělu a účinky cvičení budou výraznější. Již zmíněná látka resveratrol totiž zvyšuje fyzickou výkonnost, činnost srdce a sílu svalů. Takže doporučení na závěr: Nic se nemá přehánět a všemu se nedá věřit na 100%. Je důležité si ze všeho něco odnést a vše brát s nadhledem. Stejně tak, jako hodina cvičení prospěje bez debat každému, tak sklenice červeného vína každý den rozhodně neohrozí vaše zdraví.

Jak je to s pitným režimem?

Jak je to s pitným režimem?

Existují dva rozporuplné názory na pitný režim. Někteří tvrdí, že je velice důležité mít neustále na očích lahev s vodou, jiní toto označují za závislost. Kdo má pravdu se velice těžko hodnotí. Proto bych vám chtěla představit, jak se tyto dvě strany staví k pitnému režimu a jaké jsou jejich argumenty.

Nejméně tři litry za den 

Lidé, kteří neustále bojují za dodržování pitného režimu tvrdí, že lidské tělo by mělo příjmout denně až tři litry tekutin. Do tohoto množství se však nepočítá alkohol a káva. Známkou toho, že má tělo nedostatečné množství tekutin je barva moči. Pokud má moč tmavou barvu, je to jedna ze známek nedostatečného zásobení tekutinami. Pitný režim by měl člověk dodržovat po celý den plynule. Není přijatelné vypít několik šálků kávy v práci a vše ostatní dohánět večer. Konzumovat by se měly především nekalorické nápoje a to nejlépe minerální voda s vyváženým poměrem minerálů.

Doporučení, jak dodržovat pitný režim je jednoduché. Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbený hrníček či skleničku. Důvodem, proč mít ve své blízkosti nebo na stole pití je stálá připomínka potřeby pití. Takže pokud chcete dodržovat správný pitný režim, nezapomeňte mít u sebe neustále PET láhev s vodou.

Je pitný režim podvod? 

Druhou skupinou jsou lidé, kteří pitný režim neshledávají tak důležitým. Na světě se podle této skupiny lidí zrodil nový výraz “aquaholik”. Aquaholik je člověk, který je závislý na vodě. Tato závislost postihuje lidi, kteří se snaží vypít co nejvíce vody, protože věří, že to samozřejmě prospívá zdraví. “Tato potřeba je stejná jako drogová závislost”, to tvrdí někteří lékaři. Těm se v situaci, když slyší výraz pitný režim ježí všechny vlasy.

Jedná se převážně o mladé lidi, kteří například na přednáškách mají na stole plastovou lahev a neustále z ní upíjí. Když se jich někdo zeptá proč, zpravidla odpoví: “Protože se to má”. Neustále nám okolní svět prezentuje: Pijte, i když nemáte žízeň. Hydratujte, budete mít krásnou pleť a zaženete pocit hladu, z těla se vyplaví toxické látky.

Když se ohlédneme do minulosti, bývalo to jinak: Dítě přišlo domů, nalilo si do sklenice šťávu a zase utíkalo ven. Ve škole se pilo pouze u oběda, protože neexistovaly plastové lahve. Dnes se z pití stává určitý rituál, až závislost. Pravdou je, že se jedná trošku o český fenomén. Lidé ze zahraničí se pozastavují nad tím, proč lidé neustále pijí na zastávkách a v tramvajích.

Odstrašujícím příkladem je běžkyně Kate Moriová. Ta zkolabovala v průběhu maratonu, z toho důvodu, že vypila velké množství vody a to její organismus odrovnalo. Když se jí lékaři snažili pomoci, paradoxně jako první pomoc dali běžkyni sklenici vody. To nevěděli, že vypila tři litry. V nemocnici zjistili, že jí z toho otéká mozek. Tato sportovkyně teď dělá osvětu, aby lidé nebyli závislý a nepřeháněli to s pitím.

Neexistuje dosud žádná studie, která by potvrzovala, že hodně vody přispívá ke krásné pleti. Stěžují si také učitelé. Každé dítě má na lavici láhev s vodou a potom vyrušují a chodí neustále na toaletu. Nechápou, proč by student nevydržel nepít hodinu a napojil se až o přestávce. Je až neuvěřitelné, co se výrobcům balených vod podařilo, dokázali totiž prodat pouhý pocit.