Archiv rubriky: Umění

Vše co jste nevěděli o seriálu Simpsonovi

Vše co jste nevěděli o seriálu Simpsonovi

Nedokážeme si snad ani představit známější animovaný seriál, než jsou Simpsonovi. Pokud se řeknou Simpsonovi, všichni si představí bláznivou žlutou americkou rodinu, která od doby, co se seriál začal vysílat získala miliony fanoušků. Jejich příběhy jsou legendární a každý díl je ojedinělý. Není to jen samotný příběh, který milovní seriálu hltají, ale také “gaučová scéna”. Tato část, která je vždy na začátku každého dílu je legendou. Pokud člověk sleduje Simpsonovi pravidelně, může si všimnout, že “gaučová scéna” vždy odráží aktuální dění ve světě. Režisérem kultovního seriálu je Matt Groenig v produkci s Jamesem L. Brooksem a to pro televizi FOX. Žlutá rodinka se poprvé na televizních obrazovkách objevila v roce 1987 a v roce 2012 byla odvysílaná jubilejní 500. epizoda. Ano počítáte dobře, seriál se vysílá již čtvrt století, ale dech jim rozhodně nedošel. V průběhu těchto dvaceti pěti let se jen minimálně změnil jejich vzhled, tvůrci pouze postavám udělali malý facelift.
V televizích se za čtvrtstoletí vystřídalo nemálo reality show, nejrůznější talentové soutěže a seriály.  Diváci zažívali řadu nejistot a zklamání. A z tohoto důvodu je jedinou jistotou legendární seriál Simpsonovi. Zajímavostí je, že jsou “žluťáci” nejdéle vysílaným animovaným programem v historii a co se týče délky vysílání, seriálů se nevyrovná ani žádný další komerční seriál. Seriál si utahuje především z řady institucí: vláda, policie, škola a náboženství. Ale jinak jsou Simpsonovi normální americkou rodinou, kde se všichni mají rádi a jeden druhé neopustí. Další zajímavostí je, že tvůrci čas od času do seriálu umístí známou osobnost. Jedná se především o herce, hudebníky a politiky.

Co jste však určitě nevěděli

  • Homer má oficiální IQ 55
  • Matt Groening je levák, stejně jako postavy Bart, Ned a Vočko
  • Homer a Bart jsou jediné postavy, které pronesou v každém díle alespoň jednu větu
  • V úvodní znělce píše Bárt na tabuli pokaždé jinou větu
  • V jednom z dílů má Milhouse trenýrky s Teletubbies

Další specialitou jsou čarodějnické díly. Tyto speciály jsou zpravidla rozděleny na tři nezávislé příběhy. Jsou to převážně parodie na nejrůznější horory, v těchto dílech zemře několik postav a objevují se i nové. Simpsonovi také dosáli toho, že mají svůj vlastní celovečerní film. Ten měl premiéru v roce 2007 a pro fanoušky to byla velká změna nesledovat oblíbený seriál v obývacím pokoji, ale v kině.
Další zajímavostí je, že televize Fox nemá nad seriálem Simpsonovi vůbec žádnou kontrolu a tak do éteru jde všechno, co si autoři přejí. Proč mají postavičky žlutou barvu? Na to existuje jednoduchá odpověď. Tvůrce Matt Groening udělat strategický a plánovaný tah, jak upoutat pozornost diváků. Již před pětadvaceti lety předpokládal, že lidé budou neustále přepínat v televizi jednotlivé kanály a žlutá barva diváka na první pohled zaujme. Žlutá barva je tak znamením, že je čas dopřát si pravidelnou dávku zábavy. Úsměvné je, že se Simpsonovi nesmějí vysílat v Japonsku, důvodem je, že mají čtyři prsty. Čtyři prsty jsou totiž v Japonsku znakem mafiánksé organizace a postavičky by tak zločineckou organizaci nepříjemně připomínaly. Je jen málo těch, kteří nemůžou tuhle rodinku vystát, jedná se především o starší generaci, pro kterou jsou některé díly moc kontroverzní. Mladá generace tuto rodinku miluje.

Smutná zpráva pro fanoušky Hry o trůny

Smutná zpráva pro fanoušky Hry o trůny

Jen málokdy se zadaří vytvořit naprostou senzaci po které šílí miliony fanoušků. Podle mého názoru, ani autor sám nečekal takový úspěch, když tuto ságu psal. Řeč je o celosvětovém fenoménu seriálu z produkce HBO Hra o trůny. Seriál je natáčen podle knižní ságy George R. R. Martina a ani sám autor možná ještě netuší, jak vše dopadne, stále ještě píše. Spousta fanoušků mu však v poslední době začala vyčítat neustále stupňující se násilí. O skandál se postaral jeden díl z poslední série. V tomto díle došlo k brutálnímu znásilnění jedné z hlavních postav. Američané toto zazlívají samotnému spisovateli, ale bohužel se tato inkriminovaná scéna značně vzdaluje od autorova pojetí, sám spisovatel toto zdůraznil na své sociální síti. Je důležité zdůraznit, že pokud jde o oblast sexu, Američané mají trochu jinou mentalitu, jsou mírně prudérní a pokrytci. To, co je pro klasického Francouze, Itala nebo Čecha spíše úsměvné je pro amerického diváka pornografie.

Američané si dokonce sází, kdy zemřou hlavní hrdinové

Pro člověka, který není skalním fanouškem se jedná o seriál, který líčí mocenský boj rodů, vládnoucích různým územím říše. V seriálu je celá řada jednotlivých příběhu, které se vzájemně prolínají. Pro ságu je také typické, že je již jen málo hlavních postav, které nebyly zabity a setrvávají v seriálu již od první série. Můžete si také povšimnout, že v každém díle někdo zemře a nebo je brutálně zavražděn. Tvůrci mají prostě rádi menší drama a násilí. Každá série má 10 dílu a fanoušci jsou před začátkem nové série jako utržení ze řetězů. To potvrzuje i fakt, ze v tomto roce ke smůle HBO uniklo ještě před řádnou premiérou prvních pět dílů seriálu. Poslední série neskončila tak, jak si spousta fanoušků představovala. V Americe se dokonce sázeli, zda v posledním díle zemře jedna z hlavních postav Jon Snow. Kurz byl 33:1 na jeho úmrtí. Nejvíce v klidu mohou být postavy Sansa a Arya Starkovi, Daenerys, Tyrion a Jamie. Tyto postavy mají šanci na smrt 100:1.
V současné době se točí šestá série veleúspěšného seriálu. Předpokládá se, že tento kultovní seriál  Hra o trůny skončí osmou řadou. Šéf HBO však přiznal, že náklonnost k seriálu ještě může plány stanice změnit. Fanoušci se také dotazují, zda se rýsuje možnost odvozených příběhů či díla, které by časově předcházeli Hru o trůny. Lombardo řekl, že je otevřen všemu, ale momentálně zatím žádné debaty na toto téma nevedou.Toto dílo však není jen o brutálním násilí a zabíjení. Důkazem jsou letošní televizní ceny Emmy. Nejvíce nominací si odnesl kanál HBO. Má 126 možností na vítězství a z toho 24 za seriál Hra o trůny.