Stojí za to, nechat si udělat v těhotenství prenatální test?

Stojí za to, nechat si udělat v těhotenství prenatální test?

V dnešní době nabízí zdravotnictví neuvěřitelné možnosti a je úplně jedno, jakého oboru se to týká. Velký pokrok se stal i v oblasti reprodukční medicíny. Není to jen zásluha lékařů, ale také lidského přístupu. Společnost přijala myšlenku, že je možné mít dítě “ze zkumavky”. Dříve to bylo spíše tabu, a teď si o tom ženy píší a sdílí na internetu své příběhy. Je až neuvěřitelné, kam jsme se posunuli, jako lidé. Reprodukční kliniky tak mají možnost splnit lidem, kteří nemohou mít děti přirozenou cestou ten největší sen.

Když už se páru podaří přijít do jiného stavu, stále nemají na sto procent vyhráno. Bohužel existuje nespočet onemocnění, se kterýma se může dítě narodit. Některá onemocnění jsou velice závažná a do velké míry omezují normální život dítě, proto je dobré, tomuto problému předejít a zjistit komplikace včas.

Mezi závažná onemocnění patří například Downův syndrom. Jedná se o nejobvyklejší a neznámější vrozenou chromozomální anomálii. Na svědomí má některé typické rysy či zdravotní komplikace. Dětem způsobuje mentální opoždění různého stupně. Typickým znakem jsou šikmo posazené oči, nižší postava a krátký krk. Co je ale velice pozitivní zpráva, že v současné době prenatální test odhalí toto onemocnění až s 99% pravděpodobností již v 10. týdnu.

Jaká další onemocnění prenatální test odhalí?

Nejdříve si pojďme říct, v čem vlastně prenatální test spočívá: Jedná se o neinvazivní prenatální test, který je prováděn z krve matky, a to nejčastěji okolo 10. týdne těhotenství. Dokáže také odhalit pohlaví dítěte. Test se nazývá neinvazivním, protože oproti invazivnímu testu, kdy do je potřeba získat vzorek tkáně, zde stáčí pouze vzorek krve.

Další onemocnění, které dokáže odhalit je Edwardsův syndrom. Toto onemocnění se týká přibližně jednoho ze tří tisíc těhotenství a jednoho z osmi tisíc narozených dětí, což je celkem strašidelná pravděpodobnost. Pravděpodobnost, že dítě onemocní se zvyšuje s věkem matky a zároveň se onemocnění týká více holčiček. S touto poruchou není možné žít, dítě umírá ihned po narození nebo po prvním roce žití. Narodí se s rozštěpovými vadami rtu i patra, postiženo je dýchací  a trávící ústrojí, dítě nemůže přijímat potravu. Dalším příznakem jsou srostlé prsty na nohou či rukou. Toto onemocnění není léčitelné a slučitelné se životem. Budoucí maminky pozor, pokud si stále myslíte, že je dobré mít první dítě po třicítce, jste na omylu. Pro toto onemocnění je významný vliv věku matky.

Mezi další chromozomální odchylky, které zároveň prenatální test umí detekovat, patři: Trizomie chromozomu 9, Trizomie chromozomu 16, Turnerův syndrom, Klinefeltův syndrom, Jacobsové syndrom a Trizomie chromozomu X.

Jak se pohybují tyto neinvazivní prenatální testy cenově? Není to nic tak hrozného, testy se pohybují v cenové hranici od 11 tis. Kč do 15 tis. Kč. A na co si dát pozor? Zeptejte se lékaře, kam se testy vozí, většinou to je mimo Evropu, čím blíž, tím je to lepší. Poraďte se s ním, jestli je pro vás test tak důležitý, někdy záleží na věku, někdy na dědičných onemocněních, ale pokud máte nějakou tu tisícovku navíc, určitě bych nešetřila a test si nechala udělat. Není to nic bolestivého a stojí za to vědět, zda je vaše děťátko zdravé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.