Přehrávač “Empétrojka” oslavila právě 20 let

Přehrávač “Empétrojka” oslavila právě 20 let

Starší generace si velice dobře vzpomíná na nejrůznější přehrávače hudby. Velkým “boom” zaznamenal u nás přenosný přehrávač Walkman. Do té doby si spousta lidí nedokázala představit, že bude možné poslouchat hudbu při procházce. Tento přehrávač byl na kazety a je to značka japonské společnosti Sony, název Walkman tak zlidověl a používá se pro veškeré hudební přehrávače tohoto typu. Následovala éra CD hudebních přehrávačů ty byly označovány jako Discman. Už to byl velký pokrok. Stále si ale nikdo nedokázal představit, že jednoho dne bude hudební přehrávač součástí každého telefonu.

Formá17t MP3

Tento formát byl naprostou revolucí i pro hudební průmysl. MP3 formát dostal hudbu do počítačů a významně změnil způsob jejího poslechu. Tento název stejně jako “walkman” a “discman” zlidověl a od vzniku MP3 formátu se začalo veškeré elektronice, která byla přenosná s elektronickou pamětí říkat “empétrojka”. Tento název se stal synonymem jakéhokoli zvukového souboru. Tento obrovský zájem o přenosnou elektroniku začal však rapidně klesat s nástupem chytrých telefonů. Nikdo z nás si neuvědomuje, že tento formát vznikl jako řešení tehdejších technických limitů. Je až úsměvné, že v roce 1995 se velikost pevných disků udávala v MB a ne GB. V tomto čase nebyla ani USB paměť, ta vznikla pět let poté. Neuvěříte, ale kapacita pro tehdejší dobu naprosto revoluční byla 8 MB. Několik let se skupiny vědců snažily výrazně snížit datovou náročnost hudebního souboru, avšak při zachování dosavadní zvukové kvality. Díky formátu MP3 se hudba dostala v přijatelné kvalitě na tehdejší pevné disky a mohly tak vzniknout MP3 přehrávače s elektronickou pamětí.
Sama si pamatuji na svoji první “empétrojku” bylo to naprosto revoluční, člověk nemusel tahat v batohu obrovský kámen, kterým byl “discman”. Mohl vyjít na ulici pouze s přístrojem menším, než je dlaň.
Doba se žene kupředu a je pravdou, že s nástupem chytrých telefonů i můj zájem o kapesní přehrávače klesl. Je pohodlné vlastnit jedno zařízení, které zastane všechny funkce. Šanci obstát na trhu tak mají pouze ty druhy přehrávačů, které poskytují uživatelům oproti chytrým telefonům i další specifické výhody. Jako je například vodotěsný obal.
Pravdou je, i v dnešní době je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo mobilním telefonu. Zajímavostí je, že formát mp3 umožňuje zmenšit velikost hudebního souboru zhruba na desetinu jeho původní hodnoty a to vše při naprostém zachování přijatelné kvality zvuku. Odborně se jedná o takzvanou ztrátovou komprimační metodu. V současné době je největší konkurencí tzv. “emétrojek” v oblasti ztrátové komprese standart Advanced Audio Coding (AAC), tento formát používá například společnost Apple. S rostoucím popularitou se setkává FLAC jedná se o metodu u nichž nedochází ke snižování kvality zvuku.