Archiv rubriky: Novinky

Dokážete si představit v Praze metro bez řidiče?

Dokážete si představit v Praze metro bez řidiče?

Metro je v České republice pouze v hlavním městě Praze. Tak se setkává s obrovským úspěchem a po letech fungování metra si občané hlavního města ani nedokáží představit život bez něj. Metro je snad v každém metropolitním městě. Ulehčuje přemísťování obyvatel a zrychluje dopravu na pozemních komunikacích. Neexistuje ve městě rychlejší prostředek, kterým se v dopravní špičce přemístit z bodu A do bodu B a to bez časové ztráty.

Metro bez řidiče

V roce 2022 by se měla v Praze objevit nová linka D. Na této nové trase metra by mely jezdit vlaky bez řidiče. Jako první se bude stavě část z Pankráce do stanice Depo Písnice. Tato část trasy by měla být dokončena již v roce 2022. Důležité pro projekt je, že Praha bude moci čerpat na výstavbu dotace z evropských fondů. Náklady totiž budou v desítkách miliard korun. V nynější době, je vše v plenkách. Dopravní podnik města Prahy tak teprve řeší výkup pozemků, na kterých by měla být nová trať provozována.
V původním plánu však bylo, že bude postaveno metro s jezdícím strojvůdcem. Tento návrh byl schválen tehdejším primátorem. Nyní je vše jinak  a tzv. bezobslužné metro bude s největší pravděpodobností realitou. Proč padlo toto rozhodnutí? Důvodem je, že z počátku budou náklady na výstavbu vyšší než v případě první varianty. Nižší však budou následné provozní náklady. Generální ředitel Dopravního podniku města Prahy Jaroslav Ďuriš řekl: “Vrátili jsme se k původním plánům na bezobslužný provoz, tohle je ten správný směr, kterým chceme stavbu vést. Půjde o mírné zdražení v rámci stavební části, ale o dlouhodobě levnější a především bezpečnější provoz.”
V další části projektu je naplánováno, že trasa D povede z Pankráce dále do centra. Celkové náklady včetně odkupu pozemků překročí 50 miliard korun. Podle projektantů se začne stavět za tři roky a práce potrvají kolem pěti až šesti let.

Jak je to s metrem v Brně

Druhé největší město v České republice zatím tento komfort nemá. Ze severního konce na jižní za pár minut, to je sen Brňáků, jehož se ještě nějakou dobu nedočkají. V tomto roce měla již začít výstavba, ale termín se posouvá na rok 2030. Město v současné době bojuje za to, aby se vůbec začalo ministerstvo dopravy zajímat o brněnské metro. Tato stavba by však neznamenala pokrok pouze pro Brno, ale také ji využijí lidé z okolí, má regionální význam. Za předpokladu, že se bude nové hlavní vlakové nádraží stavět v odsunuté poloze, nebude bez diametru možné zajistit jeho dopravní obslužnost. Důležité proto je, aby se tyto dva projekty stavěly současně. Brňané už jsou však k tomuto projektu skeptičtí. Metro a přesun hlavního nádraží jim byl slibová tolikrát, že tento další “výkřik do tmy” neberou na zřetel a pouze se usmívají.

Toužíte taky najít UFO

Toužíte taky najít UFO

Na světe je pořád spousta otázek, které zůstávají nezodpovězeny. Jedna však vrtala v hlavě snad každému z nás. Existuje život i jinde než na planetě zemi? Existuje UFO nebo je to jen výmysl nějakého občana s ohromnou fantazií. Neznám nikoho, kdo by nechtěl znát na tuto otázku odpověď. Pod pojmem UFO se každému v hlavě zobrazí podivně vypadající stvoření, které má šedou kůži. Pokožka hlavy není pokryta vlasy, ale je holá. Charakteristicky černé oči, které jsou dominantou obličeje nahání strach a zvláštní nos a uši nám připadají směšné. Je nespočet konspiračních teorií a fám, které hlásají, že UFO existuje. Nikdo však nemá hmatatelný důkaz o jeho existenci. Někteří po tomto poznání touží více, než všichni ostatní a rozhodli se také jednat. K tomu je však důležité velká finanční hotovost, kterou kterou disponuje opravdu málo z nás. O kom je řeč?

Pátrání ruského miliardáře

Pokud má člověk téměř neomezené množství peněz, může si vymyslet jakoukoliv věc, která se mu zamane. Někdo touží po nejluxusnějším vozu, jiný po tom najít UFO. Tahle touha vede ruského miliardáře Jurije Milnera, aby do hledání investoval astronomickou sumu. Rozhodl se, že příštích deseti letech vloží 100 milionů dolarů ( asi 2,6 miliardy Kč) do projektu, jehož hlavním cílem bude najít mimozemšťany. Projeky bere velice vážně a za patrona a “duchovního otce” projektu s názvem Breakthrougt Initiatives označil nejznámějšího fyzika Stephena Hawkinga.
Na tiskové konferenci v Londýně řekl Hawking s Milnerem, že: “Rozsah jejich výzkumu bude bezprecedentní, což znamená, že nemá svého předchůdce.” Tento projekt bude počítat s využitím nejvýkonnějších radioteleskopů propojených s počítačovým systémem, pátrajících po signálech od mimozemských civilizací. Velice fascinující je, že až dojde ke spuštění systému, shromáždí za jeden jediný den více údajů a informací, než kolik se podaří dosavadními metodami získá za celý rok.

Od výsledku si splňují vyřešení nejzáhadnější otázky na světě a to zda ve vesmíru existuje inteligentní život i mimo naši Zemi. Hawking na tiskové konferenci s Milnerem řekli, že “Neexistuje na světě žádná větší otázka a nastal čas zkusit najít odpověď hledáním života mimo Zemi”. Obdivuhodné je, že Milner se rozhodl celý projekt Breakthrough Initiatives hradit z vlastní kapsy, protože ostatní státy nejsou ochotni, ani nemohou do takového obrovského výzkumu investovat takové finanční prostředky.

Nejdůležitější bude zafinancovat veškeré potřebné vybavení. Ruský podnikatel zaplatí především pronájem teleskopů a počítačových sítí. Chce zaměstnat skupina 25 pracovníků. Ti se budou snažit za pomoci obřích radioteleskopů zachytit radiové vlny, laserové paprsky z určitých částí vesmíru, ve kterých je nejvíce pravděpodobné, že se zde vyskytují mimozemšťané. Radioteleskopy budou umístěny v Západní Virginii, Kalifornii a Austrálii.  Další neuvěřitelná skutečnost je, že vědci prozkoumají desetkrát větší kus vesmíru, než doposud. Jedná se zhruba milion hvězd, centrální části Mléčné dráhy a přibližně stovka dalších galaxií. Tyto údaje budou sloužit taté amatérským nadšencům, kteří se mohou na výzkumu podílet.