Neplodnost a jak se s tímto problémem vyrovnat

Neplodnost a jak se s tímto problémem vyrovnat

Každý bere téměř jako samozřejmost, že jednou bude mít děti a šťastnou rodinu. Někdy však není cesta k vytouženým dětem tak jednoduchá. Neplodnost je nemoc a o nemoci se těžce mluví. Nikdo si nepřeje být nemocný a mít diagnózu, kterou nechce slyšet žádným šťastný pár, který touží po dětech. V evropských průmyslových zemí je až 25% párů bezdětných. Z toho je to 15% párů, kteří se v této situaci ocitli nechtěně. Statisticky je příčina neplodnosti z 55% na straně ženy a ze 33% na straně muže. Pouze v 10-20% je příčina u obou partnerů.

Podle Světové zdravotnické organizace je jako neplodnost chápán stav, kdy žena i přes pravidelný a nechráněný styk, který má frekvenci 2x týdně do jednoho roku neotěhotní. V první etapě se žena obrací na svého gynekologa a s ním řeší i následující postup. Gynekolog pak hodnotí situaci a ženě následně doporučuje navštívit některé centrum asistované reprodukce, které se zabývají léčbou neplodnosti. Pokud má žena zájem, může se i sama obrátit na vybrané specializované centrum i bez písemného doporučení od ošetřujícího lékaře.

Věk partnerů je důležitým faktorem pro posuzování neplodnosti. Jedná se především o věk ženy. Procento otěhotnět bez umělého oplodnění se velice rychle snižuje. U 30leté ženy je procento  poprvé otěhotně 30%, 35leté 11% a 40leté pouze asi 3% ve srovnání s 20letou ženou. Kdy dochází k oplodnění ženy? Je to za předpokladu, že muž produkuje zdravé spermie a že z vaječníků ženy se při ovulaci uvolňuje vajíčko schopné oplození. Tyto obě pohlavní buňky se spolu setkají a splynou, v tomto okamžiku dojde k oplodnění. Následně je vajíčko dopraveno do dělohy, kde se uhnízdí v předem připravené děložní sliznici.

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

V České republice neustále stoupá počet párů, které mají velký problém s otěhotněním. Jsou případy, kdy pomůže zmírnit životní tempo, upravit stravovací návyky, přestat kouřit a podstoupit drobný lékařský zákrok. V současné době statistiky uvádí, že pomocí metod asistované reprodukce otěhotní každá desátá žena.
Jsou páry, u kterých je neplodnost spojena pouze s jedním faktorem, kterým může byt neprůchodnost vejcovodů nebo nízký počet spermií. Mezi mužské faktory neplodnosti patří například:

  • nízký počet spermií
  • nedostatečná pohyblivost spermií
  • špatný tvar nepřítomnost spermií v ejakulátu

Za ženské faktory neplodnosti je považováno především:

  • ovariální faktor nebo-li hormonální poruchy
  • tubární faktor
  • endometrióza
  • imunologický faktor
  • genetické poruchy

Je velké množství vyšetření, které můžou páry podstoupit. Za předpokladu, že se vyskytne problém je důležité, aby vyšetření podstoupili oba partneři. V dnešní době je i velké množství metod, které pomohou páru počít vytoužené dítě, jedná se o metody umělého oplodnění, které mají velké úspěchy. Proto je důležité, aby neplodné páry nezoufaly, vždy je naděje počít zdravé dítě.