Jak správně pečovat o pleť a vyvarovat se akné

Jak správně pečovat o pleť a vyvarovat se akné

Zná to snad každý, nejvíce se vyskytuje v pubertě a otravuje život skoro každému puberťákovi. Řeč je o akné. Acne vulgaris je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže. Bohužel se netýká jen dospívajících dětí, ale někdo se s pupínky potýká prakticky celý život. Akné se především vyskytuje na kůži s nejvyšší hustotou folikulů, tedy především na obličeji, ramenou, hrudi a zádech. Akné způsobuje nadměrná tvorba mazu a ta stojí za vyšší produkcí rohoviny, která spolu s mazem ucpává vývod folikulů. Tento maz vytváří příznivé prostředí pro bakterie a to přispívá k tvorbě komedonů a zánětů.

Co akné způsobuje?

Důvodů vzniku akné je několik. Nemůžeme striktně říct, že za vznikem stojí pouze špatná péče o pleť. Mezi další faktory patří také dědičnost, menstruační cyklus, podrážděná pokožka, stres nebo také používání anabolických steroidů. Akné také způsobuje nedostatečné množství vitamínů, nevhodně zvolená kosmetika, intenzivní slunění a kouření.

Péče o pleť s akné

Je automatické, že když se na obličeji vyskytne nevyžádaný pupínek, první co nás napadne je zbavit se ho mechanicky, tedy vymáčknout nebo seškrábnout. Někoho překvapí, že se nejedná o účinný způsob, jak se zbavit akné. Tyto radikální metody naopak vedou ke zhoršení a následnému zjizvení pokožky.

Dobré je, se nedotýkat obličeje. Je to celkem jasné a jednoduchá rada, ale člověk si ani neuvědomuje, kolikrát se za hodinu dotkne obličeje. Není to jen o vymačkávání, ale o samotném dotýkání. Když nás něco svědí nebo si odhrnuje vlasy z obličeje. V péči o pleť je důležité čistit pleť dvakrát denně, ráno a večer. Je to z toho důvodu, že přes noc není pleť chráněna makeupem a je potřeba ji očistit od nečistot. Další důležitou složkou je důkladná hydratace pleti a to nejen pomocí krémů, ale i dodržovat správný pitý režim. Akné lze do určité míry částečně ovlivnit i vhodně zvolenou stravou. Tvorbu pupínků ovlivňuje nežádoucím způsobem červené maso, uzeniny, brambory, kořeněné jídlo, alkohol, kofein a veškeré sladkosti.

Pokud trpíte tímto kožním onemocněním, je důležité klást velký důraz na volbu vhodné pleťové a dekorativní kosmetiky. Můžete vyzkoušet produkty s obsahem benzoylperoxidu, ten zabíjí bakterie, které způsobují záněty v ucpaných pórech. Příčinou může být i nevhodně zvoleny make-up. Proto se o problému poraďte buď s kožní lékařkou a nebo vyškoleným odborníkem.

Není to nic příjemného už jen z toho důvodu, že toto onemocnění postihuje kůži především na obličeji. Akné působí i na psychiku samotného jedince. Na trhu existuje nespočet produktů, které však na pleť působí spíše negativně, vyvarujte se tak krémům, na které jsou negativní recenze. Popřemýšlejte, co z výše uvedených rad jste ještě nevyzkoušeli. Péče o pleť je stejně důležitá jako pravidelné čištění zubů. Proč když lidé kladou důraz na správnou zubní hygienu, zanedbávání péči o svůj obličej?