Jak je to s pitným režimem?

Jak je to s pitným režimem?

Existují dva rozporuplné názory na pitný režim. Někteří tvrdí, že je velice důležité mít neustále na očích lahev s vodou, jiní toto označují za závislost. Kdo má pravdu se velice těžko hodnotí. Proto bych vám chtěla představit, jak se tyto dvě strany staví k pitnému režimu a jaké jsou jejich argumenty.

Nejméně tři litry za den 

Lidé, kteří neustále bojují za dodržování pitného režimu tvrdí, že lidské tělo by mělo příjmout denně až tři litry tekutin. Do tohoto množství se však nepočítá alkohol a káva. Známkou toho, že má tělo nedostatečné množství tekutin je barva moči. Pokud má moč tmavou barvu, je to jedna ze známek nedostatečného zásobení tekutinami. Pitný režim by měl člověk dodržovat po celý den plynule. Není přijatelné vypít několik šálků kávy v práci a vše ostatní dohánět večer. Konzumovat by se měly především nekalorické nápoje a to nejlépe minerální voda s vyváženým poměrem minerálů.

Doporučení, jak dodržovat pitný režim je jednoduché. Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbený hrníček či skleničku. Důvodem, proč mít ve své blízkosti nebo na stole pití je stálá připomínka potřeby pití. Takže pokud chcete dodržovat správný pitný režim, nezapomeňte mít u sebe neustále PET láhev s vodou.

Je pitný režim podvod? 

Druhou skupinou jsou lidé, kteří pitný režim neshledávají tak důležitým. Na světě se podle této skupiny lidí zrodil nový výraz “aquaholik”. Aquaholik je člověk, který je závislý na vodě. Tato závislost postihuje lidi, kteří se snaží vypít co nejvíce vody, protože věří, že to samozřejmě prospívá zdraví. “Tato potřeba je stejná jako drogová závislost”, to tvrdí někteří lékaři. Těm se v situaci, když slyší výraz pitný režim ježí všechny vlasy.

Jedná se převážně o mladé lidi, kteří například na přednáškách mají na stole plastovou lahev a neustále z ní upíjí. Když se jich někdo zeptá proč, zpravidla odpoví: “Protože se to má”. Neustále nám okolní svět prezentuje: Pijte, i když nemáte žízeň. Hydratujte, budete mít krásnou pleť a zaženete pocit hladu, z těla se vyplaví toxické látky.

Když se ohlédneme do minulosti, bývalo to jinak: Dítě přišlo domů, nalilo si do sklenice šťávu a zase utíkalo ven. Ve škole se pilo pouze u oběda, protože neexistovaly plastové lahve. Dnes se z pití stává určitý rituál, až závislost. Pravdou je, že se jedná trošku o český fenomén. Lidé ze zahraničí se pozastavují nad tím, proč lidé neustále pijí na zastávkách a v tramvajích.

Odstrašujícím příkladem je běžkyně Kate Moriová. Ta zkolabovala v průběhu maratonu, z toho důvodu, že vypila velké množství vody a to její organismus odrovnalo. Když se jí lékaři snažili pomoci, paradoxně jako první pomoc dali běžkyni sklenici vody. To nevěděli, že vypila tři litry. V nemocnici zjistili, že jí z toho otéká mozek. Tato sportovkyně teď dělá osvětu, aby lidé nebyli závislý a nepřeháněli to s pitím.

Neexistuje dosud žádná studie, která by potvrzovala, že hodně vody přispívá ke krásné pleti. Stěžují si také učitelé. Každé dítě má na lavici láhev s vodou a potom vyrušují a chodí neustále na toaletu. Nechápou, proč by student nevydržel nepít hodinu a napojil se až o přestávce. Je až neuvěřitelné, co se výrobcům balených vod podařilo, dokázali totiž prodat pouhý pocit.