Co všechno dokáže červené víno?

Co všechno dokáže červené víno?

V České republice, převážně na Moravě je víno posvátný nápoj. Všichni milovníci vína si neustále opakují, že střídmé pití červeného vína posiluje zdraví. Všichni se zaradovali v době, kdy řada chemiků potvrdila, že rostlinná látka resveratrol, obsažená zejména ve vinných slupkách, prý účinně odbourává volné radikály, čímž usnadňuje obnovu buněk, a tedy upevňuje zdraví a prodlužuje život. Bohužel je víno pořád alkoholický nápoj a to není dobré.
Řada velice kvalitních a seriózních studií prokazuje pozitivní vliv červeného vína, hořké čokolády a lesních plodů na potlačení zánětlivých procesů v lidském organismu. Jako ve všem je prý důležitá pravidelnost. Jedna sklenička vína každý den.

Sklenice červené vína prý vynahradí hodinu cvičení

Na světě je nová teorie, která se bude zamlouvat především těm, kteří milují červené víno a neradi cvičí. Nový výzkum potvrdil, že sklenice červeného vína denně prospívá našemu zdraví ještě víc, než bylo doposud známo. Studie z minulosti prokázaly, že lidé, kteří toto dodržují mají menší dispozice k onemocnění například stařeckou demencí či rakovinou. Víno je také dobré pro srdce, oddaluje stárnutí a zároveň reguluje hladinu cukru v krvi.
Skupina kanadských vědců přišla v současné době s revoluční myšlenkou a tvrzením. Je to až nemožné, ale blahodárné účinky přírodních antioxidanrů obsažených v kvalitním červeném víně přirovnávají i intenzivnímu cvičení. Podle jejich názoru, nápoj, který je vyroben kvašením modrých bobulí vinné révy poskytuje tělu stejné blahodárné účinky jako například hodina pohybu v posilovně.
Je to především způsobeno látkou zvanou resveratrol, která je obsažena v červeném víně. Problémem však je skutečnost, že zatímco resveratrol je pro tělo prospěšný i ve velkých dávkách, červené víno oproti tomu nikoli. Proto vědci radí, aby lidé rozhodně nepřekračovali doporučenou denní dávku dvou decilitrů červeného vína. Nadměrné množství vína totiž obsahuje velkou dávku alkoholu, která organismus poškozuje a jeho nadměrná konzumace vede k obezitě a ztučnění jater.
Není to však tak jednoduché, to by snad každý preferoval sklenici červeného vína oproti hodině strávené v posilovně. Doktor Dyck pracoval totiž s koncentrátem resveratrolu, což je pouze výtažek z červeného vína. Podle jeho názoru může hodinové cvičení nahradit pouze preparát červeného vína a v samotné sklenici je těchto antioxidantů příliš málo.
Pokud však patříte k těm jedincům, kterým nedělá problém cvičit a vedete aktivní život. Mají pro vám tito kanadští vědci velice dobrou zprávu. Poukazují na skutečnost, že sklenka červeného vína v kombinaci se cvičení prospěje tělu a účinky cvičení budou výraznější. Již zmíněná látka resveratrol totiž zvyšuje fyzickou výkonnost, činnost srdce a sílu svalů. Takže doporučení na závěr: Nic se nemá přehánět a všemu se nedá věřit na 100%. Je důležité si ze všeho něco odnést a vše brát s nadhledem. Stejně tak, jako hodina cvičení prospěje bez debat každému, tak sklenice červeného vína každý den rozhodně neohrozí vaše zdraví.