Alžběta II. jako nejdéle panující žena na britském trůně

Alžběta II. jako nejdéle panující žena na britském trůně

Každý na světě tuto ženu zná, miliony lidí ji zbožňují a obdivují. Statisíce lidí by za ni položili svůj vlastní život. Řeč není o nikom jiném než o britské panovnici Alžbětě II. Na trůn usedla po smrti svého otce Jiřího VI. v roce 1952. Není tedy divu, že také se značnou zdrženlivostí vzhlíží devětaosmdesátiletá britská panovnice k 9. září. Je k neuvěření, že v tento den se stane vůbec nejdéle vládnoucím monarchou Spojeného království a překová dosud platný rekord královny a své prababičky Viktorie.
Panovnice však odmítá všechny oslavy, jak na veřejnosti, tak i v soukromí. Rekordu nebude královna věnovat pozornost. Alžběta totiž bude přesně 9. září na trůnu neuvěřitelných 23 226 dní. Kdo ale určitě bude na pozoru, jsou média. Na oficiálním programu má slavnostní zahájení provozu železnice na pomezí Anglie a Skotska. Jubileum tedy stráví ve vlaku mezi Edinburghem a Tweedbankem. Cesta vlakem nebude možná žádná náhoda. Královna Viktorie, prababička Alžběty, pobyla na trůně v letech 1837 až 1901 a to přesně 23 226 dní. Viktorie byla také prvním členem panovnické dynastie, který cestoval vlakem.
Při cestě bude královně dělat společnost premiérka Nicola Sturgeonová. Je paradox, že tato žena již od mládí usiluje o odtržení Skotska od Spojeného království. Dá se tak očekávat, že si ve vlakovém kupé zajímavě pohovoří.
Jak již bylo zmíněno, královna Alžběta II. nastoupila na trůn v roce 1952. V tomto roce měl Elvis Presley teprve 17 let a na Kubě byl u moci generál Batista. Za tu dobu, co je královna Alžběta u moci zažila spoustu světových změn a v Británii se na trůnu vystřídalo dvanáct premiérů od Churchilla po Camerona. Zůstává pořád stejná a bohužel nemá tolik svobody, aby mohla měnit styl, módu a zájmy.

Co znamená pro samotnou Británii?

Britský humor zná celý svět. Je totiž velice usedlý a vtipný pouze pro samotné Brity. Stejná je i jejich povaha, mají rádi stabilitu, jsou velice trpěliví a mají rádi své soukromí. Královna Alžběta v kontroverzní Británii symbolizuje neměnnost, střízlivost a stabilitu. Tohle potvrzuje jejím nezájmem o nynější oslavu a o vlastní rekord na trůně. Královna je velice pozoruhodná osobnost. Oproti její předchůdkyni královně Viktorii vstupuje do osmé dekády svého života s elánem a na svůj věk s velkou energií. Má svůj vlastní styl a obléká se velice seriózně. Nenosí černou, ale pastelové barvy a veselé klobouky. Na druhou stranu Viktorie byla v tomto věku již zachmuřená vdova a obklopovala se více palácovým majestátem a tichem. Dokonce si i fiktivně zahrála v bondovce, tento krátký snímek byl představen při zahájení olympijských her.
Britové mají nejen rádi samotnou královnu, ale i celou královskou rodinu. Prožívají celý jejich život, od radosti až po chmury. A proč mají Britové rádi samotnou královnu? Není to možná ani pro to, jaká je, ale především za to, že tu stále je.